آموزش جاوا اسکریپت به زبان فارسی جلسه بیست و هشتم

آموزش جاوا اسکریپت به زبان فارسی جلسه بیست و هشتم

با سلام. در خدمت دوستان عزیز هستیم با بیست و هشتمین جلسه آموزش جاوا اسکریپت به زبان فارسی. بقیه جلسات و همچنین بقیه دوره های آموزش جاوا اسکریپت رو میتونید از این لینک دانلود نمایید. سرفصل های این جلسه در ادامه مطلب…

آموزش جاوا اسکریپت به زبان فارسی جلسه بیست و هشتم :

  • مرور جلسه قبل
  • آموزش Partial function در جاوا اسکریپت

 

تعریف تابع : یک تابع مجموعه ای واحد از یکسری دستورالعمل است که در هر بار فراخوانی ، کل دستورات درون آن یکبار اجرا می شود .
می دانیم که هر برنامه کامپیوتری ، شامل مجموعه ای از دستوالعمل هاست . از توابع برای شکستن و تقسیم کردن کل برنامه به واحدهای کوچکتر و مستقل استفاده می شود .

قابلیت های تابع :

استفاده از توابع در صفحات و اسکریپت ها ، امکانات زیر را به برنامه نویس می دهد :

  1. دستورات یک تابع ( حتی در زمانی که اسکریپت آن در درون صفحه قرار دارد ) ، تا زمانی که فراخوانی نشود ، اجرا نخواهد شد . از توابع برای تعریف دستور العمل هایی استفاده می شود که می خواهیم اجرای آنها کنترل شده باشد و در مواقع معینی ( مثل وقوع یک رویداد یا … ) انجام شود .
  2. یک تابع را می توان از هر نقطه ای در صفحه فراخوانی کرد .
  3. یک تابع می توان یکسری متغیرها را به عنوان پارامتر ورودی دریافت کرده و همچنین یک مقدار را به عنوان خروجی به نقطه ای که از آن فراخوانی شده سات ، باز گردهند .

محل تعریف توابع :

توابع را می توان در هر جای تگ های اسکریپت < script < ، تعریف کرد . برای آشنایی با مکان تعریف تگ اسکریپت در صفحات HTML ، به قسمت آموزش مکان اسکریپت ها در صفحات وب بروید .
نکته مهم : در قسمت مکان قرار گیری اسکریپت ها در صفحات وب اشاره کردیم ، اسکریپت هایی که در درون قسمت < body > تعریف می شوند ، به محض لود شدن صفحه اجرا خواهند شد . اما چنانچه این اسکریپت ها شامل توابع باشند ، دستورات آن توابع تا زمان فراخوانی تابع اجرا نخواهند شد .

در جلسه بیست و هشتم فیلم آموزش جاوا اسکریپت به زبان فارسی با Partial function آشنا خواهید شد.