آموزش کامل کار با فایل ها در سی شارپReviewed by سامان الیاسی on Oct 1Rating:

آموزش کار با فایل ها در سی شارپ

با سلام. در این مطلب از سایت آموزش برنامه نویسی سورس باران قصد داریم آموزش کامل کار با فایل ها در سی شارپ رو به اشتراک بگذاریم. در این آموزش کار با فایل ها، شامل ایجاد فایل ، نوشتن در آن ، خواندن فایل ، کپی کردن یک فایل ، بررسی موجود بودن یک فایل ، حذف فایل و … رو یاد میگیرید.

جهت مشاهده آموزش کامل کار با فایل ها در سی شارپ به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

خب در ابتدا برای کار با فایل ها ، در بالای فرم ، Using مربوطه رو اضافه میکنیم :

حالا میتوانیم از کدهای مربوط به شی File به اینصورت استفاده کنیم:

ایجاد یک فایل در سی شارپ :

با این کد در درایو E ، فایلی با نامSample و با پسوند Txt ایجاد میشود. توجه داشته باشید که برای آدرس دهی در سی شارپ ، به جای یک اسلش ( \ ) ، باید از دو اسلش استفاده کنید . ( \\ )

 حذف یک فایل در سی شارپ :

با این کد ، فایلی که مسیر آن در داخل پرانتز نوشته شده است ، حذف میشود.

کپی کردن یک فایل در سی شارپ :

این کد ، فایل Sample1.Txt را از درایو E کپی کرده و در درایو D با نام Sample2.Txt پیست می‌کند. نام Sample2 کالا اختیاری است و میتوانید هر نامی را برای فایل مقصد انتخاب کنید. پرامتری که در آخر قرار دارد و با True یا False مقداردهی میشود ، مشخص میکند که اگر در مسیر مقصد فایل با همان نام وجود داشت ، عمل جایگزینی انجام شود یا نه. اگر مقدار True را برای آن در نظر بگیرید ، عمل جایگزینی انجام خواهد شد و اگر False در نظر بگیرید ، جایگزینی انجام نخواهد شد.

 

بررسی وجود داشتن یک فایل در سی شارپ :

 با این کد ، با دستور Exist و با کمک یک دستور شرطی If ، عمل بررسی را انجام میدهیم و متناسب با اینکه فایل مورد نظر موجود است یا نه ، پیغام مناسب نمایش داده میشود.

نوشتن در یک فایل متنی در سی شارپ:

با این کدها ، همانطور که میبینید ، یک شی از نوع StreamWriter تعریف میکنیم و در ادامه آدرس فایل مورد نظرمان را برای نوشتن در آن ، مشخص میکنیم.

در اینجا آدرس

استفاده شده است.

با استفاده از متد WriteLine عملیات نوشتن در فایل مورد نظر را انجام میدهیم و متن مورد نظرمان را در این قسمت وارد میکنیم. در انتها هم آن شی StreamWriter را که ایجاد کرده بودیم ، میبندیم. دقت کنید اگر فایل در مسیری که وارد شده ،با آن نام ، وجود نداشته باشد ، این کد به صورت خودکار فایل را درهمان مسیر و با همان نام ایجاد میکند.

خواندن از یک فایل متنی در سی شارپ :

 

با این کد ، ابتدا یک شی StreamReader به نام Sr تعریف کردیم. به همان روش قبلی ، مسیر فایلی که میخواهیم آن را بخوانیم را نوشته ایم ، در خط بعد یک متغیر رشته ای به نام StrText تعریف کردیم تا متن فایل در آن ریخته شود . سپس با استفاده از متد ReadLine ، متن فایل تکست را خوانده ایم و با .ToString آنرا به رشته تبدیل کردیم تا بتوانیم آن را در متغیر رشته ای بریزیم. تا اینجا متن فایل مورد نظرمان را ، در آن متغیر رشته ای که تعریف کرده بودیم ریختیم.حالا میتوانیم به هر طریقی از آن استفاده کنیم. در انتها هم شی StreamReader که تعریف کرده بودیم را میبندیم. تا اینجا چند مورد از اصلی ترین کارهایی که با فایل ها مورد نیاز بود گفته شد ، دامنه کار با فایل های بسیار گسترده تر است و میتوانید به روش مشابه و با همان شی File ، کارهای مختلفی انجام دهید

برای تازه شدن دیر نیست.

موفق و پیروز باشید