Code::Blocks

Code::Blocks یک نرم‌افزار رایگان و در حقیقت یک IDE مخصوص ++C است که از جمله نرم‌افزارهای متن‌باز است که با خود زبان ++C نوشته شده است و کدهای آن نیز در اختیار کاربران قرار داده شده است. کامپایلرهای عرضه شده از جانب دو شرکت مایکروسافت و بورلند که به ترتیب ++Visual C و ++Builder C نام دارند، محصولاتی قدرتمند هستند که از محبوبیت خاصی در جهان برخوردارند. اما این برنامه ها اولا حجیم هستند و ثانیا رایگان نیستند و برای استفاده از آنها، باید بابتشان هزینه پرداخت کرد. البته نسخه های قدیمی ++Turbo C و ++Borland C به صورت رایگان وجود دارند و هنوز مورد استفاده اند. این IDE از کامپایلرهای مختلفی از جمله ++Visual C مایکروسافت، Borland C++ 5.5 ، GCC، Digital Mars، Open Watdcom و غیره پشتیبانی می کند. از قابلیت های بارز این IDE، سرعت بالای آن است. ضمن آنکه قادر است پروژه های تولید شده توسط ++Visual C و ++devc را نیز درون خود باز کرده و کامپایل کند. در این پست دانلود نرم افزار Code::Blocks 12.11 جهت برنامه نویسی سی پلاس پلاس را به اشتراک گذاشته ایم.

جهت دانلود نرم افزار Code::Blocks 12.11 جهت برنامه نویسی سی پلاس پلاس و مشاهده ادامه توضیحات به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

در صورت وجود بیش از یک پردازنده یا وجود پردازنده های ۲ یا چند هسته ای، این IDE قادر است از امکانات پردازش موازی این پردازنده ها برای ساخت همزمان پروژه ها استفاده کند. ظاهر گرافیکی این نرم افزار بسیار زیبا و کاربرپسند بوده و طراحی ساده آن برنامه نویسی را راحت و لذتبخش می کند. محیط ویراستار این IDE از ویژگی Syntax Highlighting پشتیبانی می کند. با استفاده از این ویژگی، کلمات کلیدی، توابع، توضیحات و… موجود در کد برنامه به صورت رنگی یا برجسته نمایش داده می شوند تا خوانایی برنامه افزایش یابد. خصوصیت Code Completion موجود در آن نیز باعث می شود که شما مجبور نباشید همه متن برنامه مورد نظر را به صورت کامل تایپ کنید. برنامه به شما کمک خواهد کرد که کلمات و متغیرهای طولانی موجود در برنامه و همچنین توابع ممکن در متن برنامه را بدون تایپ کامل وارد برنامه کنید. در واقع برنامه با پیشنهاد عبارت های ممکن به شما امکان انتخاب را فراهم می کنند تا ضمن سرعت بخشیدن به برنامه نویسی و راحتی عمل برنامه نویس، میزان خطای گرامری برنامه نیز تا حد امکان کاهش یابد. ابزارهای کامل و توانای موجود برای Debugging در این نرم افزار، این امکان را فراهم می آورند تا شما بتوانید به سرعت خطای منطقی موجود در برنامه را یافته و آن را رفع کنید و به عبارتی برنامه را اشکال زدایی نمایید.