آموزش کار با فریم ورک Codeigniter

آموزش کار با فریم ورک Codeigniter

سلام دوستان عزیز. در این مطلب در خدمت شما هستیم با فیلم آموزش کار با فریم ورک Codeigniter برای مبتدیان – جلسه سوم. در این جلسه از  آموزش کار با فریم ورک Codeigniter شما با مفهوم عملی تر معماری MVC آشنا خواهید شد. لطفا با ما همراه باشید.

آموزش کار با فریم ورک Codeigniter برای مبتدیان

آشنایی با mvc :

اجازه دهید ابتدا mvc را به عنوان موضوع بحث درنظر بگیریم. چگونه میتوانیم از اینها استفاده کنیم در واقع اینها چه هستند؟ MVC فقط یک framework یا الگو و یا معماری و یا هر چیزی که شما میخواهید آن را بنامید است.  این فقط مدلی است برای روند توسعه نرم افزار شما است که هدفی برای نگه داری سورس کد و دیتا سورس شماست. اگرچه این framework هدفی برای کاستن ابهام  و پیچیدگی پیدا شده در سرمایه گذاری نرم افزار است. اغلب وقتی یک نرم افزار کاربردی به مرحلع سرمایه گذاری پیچیدگی میرسد، این سخت تر از دیباگ کردن است.

حال میخواهیم MVC را با دنبال کردن 3 مورد زیر به طور کامل تشریح کنیم.

 

Model

مدل یک بخشی از معماری است که متمرکز میشود بر روی داده های نرم افزار کاربردی.داده های شما ممکن است از متدهای ارائه شده در زیر امده باشد:

1-پایگاه داده

2-گزارشات

3-دیتا سورس هایی مانند فایل ها، JSON یک مثال عمده است.

4-ورود کاربر

اینها برای نرم افزار کاربردی شما  بخش مدل ایجاد میکنند. Model مسئول بروزرسانی رابط کاربری و نشان دادن یک triggerبه یک رویداد (اگر یکی) در نرم افزار کاربردی برای اثبات اینکه داده ها تغییر کرده اند. اغلب، اینها یک نام خیالی هستند که به مدل ساده داده ها داده شده اند. در بیشتر زبانهای برنامه نویسی این میتواند یک کلاس ساده باشد با تعداد محدودی عضو (شامل جرئیات یا صفت های جداول پایگاه داده برای یک شی) و تعدادی تابع برای ذخیره داده در دیتا سورس و استخراج این. این باید از سورس نگهداری کند و از تعاملات کاربری دوری کند. نگهداری این بصورت جداگانه در به حداقل رساندن تلاش برای دسترسی های غیر مجاز کمک خواهد کرد.

نکته: بخش تابع میتواند درون کنترلر برای ذخیره داده یا استخراج این اجرا شود.

 

View

View بخش رابط کاربری نرم افزار کاربردی است. تمام طراحی های رابط، همانند Button , فیلدهای ورودی و همانند آن، به این دسته بندی اضافه شده اند. در بیشتر نرم افزار های کاربردی(مانند نرم افزار های کاربردی تحت وب) صفحات HTML برای نمایش استفاده میشوند در حالی که در دیگر برنامه های کاربردی و چهارچوب ها از روش های دیگر برای ایجاد یک رابط استفاده میشود.مانند فایل های XAML در برنامه های WPF.

هدف اصلی برای داشتن یه View داشتن داده از مدل  و نشان دادن ان به کاربر است. تمام استایل ها و دیگر UI ها و تکنیک های UI باید اینجا پیاده شوند. Viewها اغلب با کنترلرها فراخوانی میشوند و بعد از پر شدن از داده از سمت مدل برای کاربر بازگردانده می شوند.

 

Controller

به بخش مهم این چهارچوب رسیدیم، کنترلر منطق نرم افزار در حال اجراست. بیشتر از تابع های در حال اجرا ترکیب شده است، کدهای منطقی اساسی دیگر برای کاربر و مانند کدهای دیگری که باید اجرا شوند سراسر مرحله اولیه برای خطوط قبلی وقتی که برنامه به پایان میرسد.

در برنامه وب، کنترلر مسئول مدیریت درخواست های امده از طرف کاربر و سپس برگرداندن پاسخ به کاربر بعد از ادغام داده ها از مدل به View ضروری است. اگرچه این عملیات شبیه گرفتن درخواست و برگرداندن پاسخ است. اما در واقع این عملیات چیزی است شبیه :

1-درخواست ایجاد شده

2-کنترلر درخواست را مدیریت میکند

URL-3 خوانده شده و سپس تابع مناسب با آن اجرا شده

4-درون این تابع، مدل از داده ها خواسته شده و داده ها درون View جاگذاری شده اند

View-5 بعد از درخواست  برگردانده میشود

به کاربر باید اجازه داده شود به تعامل با مدل خود بپردازد ولی تعامل یک کنترلر باید استفاده شود برای اتصال به مدل برای گرفتن داده برای ویو کاربران که برای آنها نمایش داده شود.

در واقع کاربر نمیتواند به مدل دسترسی داشته باشد .برای کاربر یک ویو با دکمه ها وابزار مورد نیاز باید فراهم شود.

ویو با کنترلر میتواند تعامل داشته باشد  برای دانلود داده (در صورت نیاز).این الگوی MVC است از توسعه نرم افزار.

بایستی  ابزار و مواد دیگر را برای توسعه دهندگان در یک چارچوب یا زبان خاصی فراهم کند.