آموزش CMD و بچ فایل نویسی به زبان فارسی جلسه اولReviewed by صابر بوستانی on Jul 24Rating: 5.0
آموزش CMD و بچ فایل نویسی به زبان فارسی

آموزش CMD و بچ فایل نویسی به زبان فارسی

سلام و عرض ادب خدمت کاربران عزیز وب سایت آموزشی سورس باران.  توی این مطلب فیلم آموزش CMD و بچ فایل نویسی به زبان فارسی رو تقدیم حضورتان می نماییم. سیستم عامل ها از طریق رابط های کاربری با کاربران ارتباط برقرار میکنند که این رابط کاربری یا ( User Interface / UI ) در ویندوز بصورت گرافیکی(GUI) بوده و در درسیستم عاملهای قدیمی و داس (DOS) مانند خط فرمان ویندوز یا همون CMD بصورت متنی بوده. در این فیلم آموزشی شما دوستان عزیز با CMD و بچ فایل نویسی بطور کامل آشنا خواهید شد.

جلسه اول آموزش CMD و بچ فایل نویسی به زبان فارسی :

  • نحوه اجرای CMD در ویندوز
  • دستورهای اولیه و لازم جهت کار در محیط خط فرمان
  • دستوراتی مانند کپی کردن ، تغییرنام و ساختن فولدرها در CMD
  • حرکت بین درایوها و ساخت فایلهای متنی در CMD
  • تغییررنگ پس زمینه و فونت و… در CMD

 

توضیحات اضافه تر :

بچ فایل یک فایل متنی است که شامل یکسری دستورالعمل های خاص است که هدفی را دنبال میکند. با دستور echo شروع شده و با Exit پایان می یابد.این فایل با پسوند bat. ذخیره میشود.
یک Batch File، فایلی با ماهیت متنی است که دستورات خط به خط در آن قرار داشته و به ترتیب و پشت سر هم به اجرا در می آیند. این فایل ها دارای پسوند BAT و یا CMD هستند. فایل هایی از این نوع به وسیله واسطی شناسایی و اجرا شده که توسط فایل سیستم ایجاد شده و مفسر فرمان نامیده می شود
ساختن یک Batch File بیش از باز کردن یک ویرایشگر متنی مانند Notepad، وارد کردن دستورات و ذخیره کردن فایل با پسوند BAT نیست. دستورات اغلب بسیار ساده هستند و نیازی به یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید نیست. البته افرادی که به دنبال چالش هستند، می توانند با ریزه کاری های موجود در انشعاب ها (Branches) و حلقه ها (Loops) خود را سرگرم کنند. در اینجا تمرکز ما برای انجام کارهای روزمره است. مواردی مانند روتین های ساده نگهداری سیستم و مدیریت فایل از این جمله اند.البته اجرای یک Batch File به سادگی با کلیک بر روی آن صورت می گیرد. همچنین این فایل ها را می توان در محیط Command Prompt و در قسمت Run موجود در منوی Start نیز به اجرا درآورد. در صورت اجرا در قسمت Run، باید آدرس کامل فایل را مشخص کرد؛ مگر آنکه آدرس فایل در متغیرهای محیطی از قبل تعریف شده باشد.

مدیران سیستم ها و و کاربران حرفه ای از سودمندی Batch File ها به خوبی آگاهند اما عموماً کاربران متوسط با آنها کمتر آشنا بوده و یا توانایی اجرای یک اسکریپت را ندارند. هرچند که Batch File ها می توانند کاملاً پیچیده بوده و برای مدیریت سیستم ها و شبکه های پیچیده مورد استفاده قرار گیرد، در عین حال می توانند بسیار ساده و خلاصه نیز باشد.