آموزش Workflow – آموزش کار با آرگومان خروجی در WorkflowReviewed by صابر بوستانی on Oct 7Rating: 3.0
آموزش Workflow – آموزش کار با آرگومان خروجی در Workflow

آموزش Workflow – آموزش کار با آرگومان خروجی در Workflow

با سلام و عرض ادب. در خدمت دوستان عزیز هستیم با آموزش Workflow – آموزش کار با آرگومان خروجی در Workflow از وب سایت آموزش برنامه نویسی سورس باران. در این دوره، آموزش Workflow در ۴۶ جلسه بصورت متنی به شما آموزش داده خواهد شد. در این جلسه قصد داریم سیستم گردش فرمی ایجاد کنیم که هنگام initialize شدن چند آرگومان را بپذیرد. در WF5 با استفاده از InArgument ها می توانیم داده ها را داخل یک اکتیویتی استفاده نماییم.لطفا با ما همراه باشید…

آموزش کار با آرگومان خروجی در Workflow

پروژه گردش کار UseOutArgument شامل چهار مرحله زیر است :

  1. ایجاد یک پروژه از نوع Workflow Console Application
  2. ایجاد گردش کار و تعریف آرگومانهای خروجی
  3. نوشتن کدهای #C و تنظیم آرگومان خروجی (out)
  4. اجرای Workflow

 

اضافه کردن یک پروژه جدید از نوع Workflow Console Application

در پنل Solution Explorer مطابق شکل زیر روی Solution Chapter01 راست کلیک کرده و از گزینه ADD زیر منوی New Project را انتخاب نمایید

در پنجره Add New Project گزینه workflow را انتخاب کرده و سپس از سمت راست پنجره گزینه Workflow Console Application را انتخاب نمایید. حالا قسمت Name را با مقدار UseOutArgument تنظیم نمایید و نهایتاً روی دکمه OK کلیک نمایید.

 

ایجاد گردش کار و تعریف آرگومانهای خروجی

از پنل Solution Explorerr فایل Workflow1.xaml را باز کنید و Workflow را مطابق زیر تعریف نمایید

  1. از پنل ToolBox، اکتیویتی Sequence را انتخاب کرده و به داخل صفحه طراحی گردش کار بکشید.
  2. در پایین صفحه طراحی گردش کار، تب Arguments را انتخاب نمایید و روی Create Argument کلیک نمایید، حالا یک آرگومان از نوع String و OutArgument بنام OutMessage ایجاد نمایید.
  3. از پنل ToolBox، اکتیویتی WriteLine را انتخاب کرده و به داخل  اکتیویتی Sequence بکشید و و رها کنید در ادامه مقدار Text آنرا با “… Start” تنظیم نمایید. حالا یک  اکتیویتی WriteLine دیگر داخل Sequence قرار دهید و مقدار Text آنرا با “End” تنظیم نمایید.
  4. از پنل ToolBox، اکتیویتی Assign را انتخاب کرده و به داخل صفحه طراحی گردش کار بکشید و مابین دو اکتیویتی WriteLine قرار دهید. در ادامه باکس سمت چپ را با نام آرگومان تعریف شده در قبل یعنی OutMessage تنظیم کرده و باکس سمت راست را با مقدار “This is a message from workflow” تنظیم نمایید.

 

نوشتن کدهای #C و تنظیم آرگومان خروجی (out)

اما در ادامه فایل Program.cs را باز کنید و مطابق زیر کدها را تغییر دهید.

 

اجرای Workflow

پروژه UseOutArgument را بعنوان پروژه StartUp تنظیم کرده و برای اجرای Workflow دکمه های میانبر Ctrl+F5 را فشار دهید. با این کار Workflow ذخیره شده و بدون عملیات debugging نتیجه نشان داده خواهد شد. همان طور که می بینید، نتیجه در Console ویندوز اجرا می شود و جلمه زیر چاپ می شود

 

سیستم گردش کار بالا چگونه کار می کند؟

لطفاً به کد فایل Program.cs زیر توجه فرمایید

همان طور که متوجه شدید OutMessage نام آرگومانی است که در Workflow1.xaml آنرا تعریف نمودیم. توجه فرمایید، مقداری که متد WorkflowInvoder.Invoke باز می گرداند یک object از نوع IDictionary است.

نکته!!! یک نوع سوم از آرگومان در Workflow بنام InOutArgument وجود دارد که بعنوان ورودی/خروجی استفاده می شود. در بیشتر مواقع ما بجای آرگومان های InArgument و OutArgument ترجیح می دهیم که از نوع InOutArgument استفاده کنیم. اما با این حال تفاوت هایی بین آنها وجود دارد، بعنوان مثال برای آرگومان InOutArgument نمی توان یک مقدار String تنظیم یا Assign نمود در حالی که در آرگومان InArgument می توان این کار را انجام داد.

موفق و پیروز باشید

لیست جلسات قبل آموزش Workflow :

آموزش Workflow – Workflow چیست؟

آموزش Workflow – ساخت اولین برنامه Workflow

آموزش Workflow – آموزش ایجاد Workflow با استفاده از #C

آموزش Workflow – آموزش کار با آرگومان ورودی در Workflow