کتاب آموزش مکاترونیک و رباتیک به زبان فارسیReviewed by صابر بوستانی on May 12Rating: 4.0
کتاب آموزش مکاترونیک و رباتیک به زبان فارسی

کتاب آموزش مکاترونیک و رباتیک به زبان فارسی

کتاب آموزش مکاترونیک و رباتیک به زبان فارسی رو برای دوستان جهت دانلود قرار داده ایم. نویسندگاه  این کتاب آموزشی آقای محمد جواد فتوحی و مرتضی هومان فرد هستند که در ۴ فصل و ۱۱۰ صفحه ارائه شده است. لیست ۴ فصل این کتاب به همراه توضیحات بیشتر در ادامه مطلب…

مکاترونیک چیست؟

مکاترونیک ترکیبی از علم مهندسی مکانیک و مهندسی کنترل سیستم می‌باشد. در حقیقت توسط این علم می‌توان سیستمهای مکانیکی را به صورت هوشمند درآورد. مکاترونیک کاربرد هوش مصنوعی در علم رباتیک است. در واقع می‌توان آن را هوشمند کردن روبات‌ها قلمداد کرد.اتوماسیون تمام ماشینهای صنعتی از طریق مدارهای میکرو کنترلری و PLC است و می‌توان گفت دستگاههای CNC دستاورد علم مکاترونیک هستند. نهایت علم مکاترونیک را می‌توان در رباتها مشاهده کرد. سیستم‌های ترمز ABS در اتومبیل، دستگاههای CNC و کلیه سیستم‌های اتوماسیون را می‌توان از نمونه‌های بارز این علم دانست.

مثلا فرض کنید شما می خواهید فشار و دمای درون یک دیگ عظیم بخار را در نیروگاه کنترل کنید. ابتدا باید سنسورهای دماسنج و فشارسنج را در دیگ بخار نصب کرده و آن را به مدار الکترونیکی متصل کنید پس از آن با دریافت دما و فشار شیرهای کنترلی بخار را که اجزای مکانیکی مجموعه هستند کنترل می کنید تا افزایش بیش از حد دما و یا فشار در دیگ بخار جلوگیری کنید. زمینه بسیار جدید و بکر در زمینه مکاترونیک مباحث نانو در ارتباط با MEMS است. ساخت سنسورهای مکاترونیکی. پایانی بر شتاب سنجها و فشارسنجهای سنتی مکانیکی! در این زمینه با استفاده از روابط ولتاژ و تنش در مواد سنسورهای الکترونیکی به شکل یک IC ساخته می شود. در حال حاضر IC های فراوانی در بازار وجود دارند که شتاب، سرعت زاویه­ای، دما و کلیه کمیتهای فیزیک موجود را اندازه گیری می­کنند. دیگر نیازی به استفاده از شتاب سنجهای سنتی مکانیکی وجود ندارد. یک IC می­خرید و شتاب را از رئی یکی از پایه­های آن می­خوانید.

از زمینه های بسیار پرکاربرد مکاترونیک، روباتیکه. روباتها همزمان دارای اجزای مکانیکی حرکتی و کنترلی الکترونیکی هستند. علاوه بر اون اغلب کل سیستم توسط یک کامپیوتر هدایت میشه، یعنی اینکه تمام اجزای علم مکاترونیک یکجا با هم تو روباتیک حضور دارن.

سرفصل کتاب آموزش مکاترونیک و رباتیک

  • مقدمه
  • آشنایی با مسابقات رباتیک
  • مکانیک ربات
  • الکترونیک ربات
  • برنامه نویسی ربات