ایجاد نقشه وب سایت ASP.NETReviewed by صابر بوستانی on Apr 25Rating: 3.0
ایجاد نقشه وب سایت ASP.NET

ایجاد نقشه وب سایت ASP.NET

در این مطلب برای شما دوستان عزیز آموزش ایجاد نقشه وب سایت ASP.NET رو از وب سایت آموزش برنامه نویسی سورس باران تقدیم حضورتون می نماییم.  همونطور که میدونید و بارها و بارها به این موضوع اشاره شده، نقشه سایت و معرفی آن به گوگل تاثیر زیادی بر سرعت ایندکس صفحات وب سایت و در نهایت برند شما دارد. متاسفانه ترفندها و کدهای محدودی برای ساخت نقشه سایت ASP.NET وجود دارد و همین موضوع کار رو برای وب سایت هایی که صفحات زیادی دارند باعث ایجاد مشکلاتی شده، زیرا امکان ساخت دستی نقشه سایت و وارد کردن تمام صفحات وجود ندارد. استفاده از ابزارهای آنلاین هم بدلیل مشکلاتی که در هنگام اضافه کردن صفخات جدید دارد نمی تواند انتخاب مناسبی باشد.

در این مطلب قصد داریم تا با معرفی کدی ساده و کاربردی و توضیح نحوه تنظیمات آن امکان ساخت نقشه سایت ASP.NET و آپدیت خودکار آن را به شما آموزش دهیم. برای انجام این کار باید آشنایی متوسطی با کد نویسی سایت خود و سرور داشته باشید در غیر اینصورت کار را به افراد آشنا با این امر بسپارید.

چگونه نقشه سایت ASP.NET رو ایجاد کنیم؟

۱- فایل SITEMAP.NET را دانلود کنید.

۲- فایل زیپ شده را در کامپیوتر خود باز کنید.

۳- از فولدر SiteMapdotNet فایل SiteMap.config را در نرم افزار notepad یا نرم افزارهای مشابه باز کرده و مراحل زیر را برای انجام تنظیمات به دقت انجام دهید :

 • Base_path : آدرسی که در این بخش وارد میکنید مشخص کننده مسیری خواهد بود که میخواهید برای آن نقشه سایت ASP.NET خود را بسازید. اگر از مقدار پیش فرض یا همان “/” استفاده کنید کار را برای تمام سایت شما انجام خواهد داد.
 • Sitemap_path : این بخش مشخص کننده آدرسی خواهد بود که فایل نقشه سایت ASP.NET شما در نهایت ذخیره خواهد شد و اگر تغییری در آن ایجاد نکنید در همان آدرس مربوط به base_path ذخیره خواهد شد. پیشنهاد میکنیم که تغییری در این بخش ایجاد نکنید.
 • Extensions : این بخش نوع فایل هایی که برای آنها نقشه سایت ASP.NET ساخته میشود را مشخص میکند و بصورت پیش فرض تمام فایل های مهم را شامل میشود پس نیازی به تغییر آن ندارید.
 • Default_file : به این بخش کاری نداشته باشید!
 • Frontpage : برای آنکه صفحات مدیریتی در نقشه سایت ASP.NET شما وارد نشود به کار میرود، اگر میخواهید که آنها نیز شامل شوند مقدار دهی آن را بر روی false قرار دهید.
 • Aspnet_client : برای حذف فولدر Aspnet Client از نقشه سایت استفاده میشود.
 • Directories : لیستی از فولدرهایی که میخواهید در نقشه سایت ASP.NET وارد نشود خواهید داشت. اگر میخواهید تمام فولدرها در نقشه سایت وارد شوند مقدار پیش فرض را false بگذارید. برای اصافه کردن فولدرهای جدید از فرمت زیر استفاده کنید. در این فرمت از کاما استفاده کنید و فاصله ای نگذارید.
 • Log_directory : این بخش فولدرهایی که فایل های log شما در آن قرار دارند را مشخص میکند. میتوانید با قرار دادن بر روی true همه آنها را در نقشه سایت ASP.NET خود وارد کنید.
 • permissions : شناسه و پسورد ورد به بخش FTP خود را وارد کنید تا به SITEMAPS.NET اجازه دسترسی به تمام فایل ها و فولدرهای log و تغییر درفایل نقشه سایت خود را بدهید.
 • Defaults : میزان تغییرات فایل های خود را براساس frequency و priority برای گوگل مشخص کنید.
 1. مقدار دهی به changefreq باید بصورت always، hourly، daily، weekly، monthly یا yearly باشد. توجه کنید که این مقدار را با توجه به تغییرات سایت و صفحات آن مشخص کنید و مقدار واقعی به آن بدهید.priority اهمیت صفحات سایت را به گوگل از نظر شما نشان میدهد و میتواند عددی بین ۰ و ۱ باشد. بهتر است تغییر در تنظیمات این بخش ایحاد نکنید.

۴- FTP خود را باز کرده و دو فولدر bin و Sitemapdotnet را بر روی آن بارگذاری کنید.

۵- مرورگر خود را باز کرده و آدرس “sitemapdotnet/runme.aspx” را فراخوان کنید. برای مثال اگر برای سایت وبسیما این کار را انجام دهیم به شکل https://websima.com/sitemapdotnet/runme.aspx خواهد بود. دقت کنید که بررسی و ساخت نقشه سایت ASP.NET شما ممکن است بسته به تعداد صفحات و حجم سایت زمانبر باشد.

۶- فایل نقشه سایت ایجاد شده را به گوگل معرفی کنید. قبل از معرفی از درست بودن فایل و ادرس ها مطمئن شوید.