افزونه WP-DBManager جهت مدیریت و بهینه سازی دیتابیس در وردپرسReviewed by صابر بوستانی on Sep 8Rating: 3.0
افزونه WP-DBManager جهت مدیریت و بهینه سازی دیتابیس در وردپرس

افزونه WP-DBManager جهت مدیریت و بهینه سازی دیتابیس در وردپرس

در خدمت دوستان عزیز هستیم با یک افزونه وردپرس دیگر. اینبار برای شما افزونه WP-DBManager جهت مدیریت و بهینه سازی دیتابیس در وردپرس به همراه کار با این افزونه رو براتون قرار دادیم. توضیحات بیشتر در ادامه مطلب، لطفا با ما همراه باشید…

مدیریت و بهینه سازی دیتابیس در وردپرس با افزونه WP-DBManager

تمام اطلاعات سایت شما از قبیل نام کاربری و رمز ورود و نوشته و صفحات در دیتابیس ذخیره میشود گاهی نیاز است تغییراتی در دیتابیس مانند حذف جداول دیتابیس،تعمیر دیتابیس، بکاپ گرفتن از جداول دیتابیس، بهینه سازی، بازگرداندن پایگاه داده و .. ایجاد کنید. هر تغییرات جزئی وکلی به طور مستقیم در پایگاه داده میتواند ضرر جدی به سایت شما وارد کند. به همین خاطر باید کاملا مواظب باشید، با نصب افزونه WP-DBManager خود میتوانید تغییراتی در دیتابیس خود به راحتی لحاظ کنید.

 

آموزش کار با افزونه WP-DBManager

مثل همیشه در ابتدا افزونه را نصب و فعالسازی کنید پس از فعالسازی افزونه مشاهده خواهید کرد گزینه database به پیشخوان وردپرس شما اضافه شده است، database چند زیر منو دارد که یکی یکی آن ها را توضیح خواهم داد.

 

در منو database اطلاعات دیتابیس از قبیل نام دیتابیس، نام کاربری دیتابیس نوع و نسخه دیتابیس و جداول را مشاهده می کنید، در منو backup db می توانید یکاپ از دیتابیس خود بگیرید و توصیه میکنم حتما قبل از هر گونه تغییراتی در مرحله اول از دیتابیس خود بکاپ بگیرید، در اینجا مسیر ذخیره سازی بکاپ، نام دیتابیس، تاریخ ایجاد بکاپ و … را می بینید.

 

در منو manage backup db می توانید بکاپ را مدیریت کنید، تعداد بکاپ هایی که گرفته اید را مشاهده خوهید کرد و می توانید آنها را بازیابی، حذف و دانلود کنید، همچنین در کادر زیر میتوانید ایمیل خودتان را وارد کرده و تأیید را بزنید تا افزونه فایل بکاپ را برای شما ایمیل کند.

 

در منو بعدی به‌ راحتی می‌ توانید دیتابیس خود را بهینه‌ سازی کنید و داده‌های اضافی را که استفاده نمی کنید پاک کنید. این کار باعث میشود با پاک کردن فایل های غیر ضروری حجم دیتابیس شما کمتر شود و دیتابیس سایت شما بهینه شود. در ابن فسمت تمام جداول خواهید دید و هرکدام را که خواستید تیک yes آن را فعال کنید و در پایین بر روی دکمه optimize کلیک کنید تا جدول مورد نظر شما بهینه شود.

 

در منو repair db می توانید مشکلات جزئی که در جداول دیتابیس شما رخ داده است را تعمیر و ترمیم کنید. جدول مورد نظر را انتخاب و بر روی ذکمه repair کلیک کنید.

 

در منو بعدی میتوانید جداول دیتابیس را حذف کنید اگر جدول را در حالت Empty قرار دهید تمامی ردیف های جدول را حذف می کند و اگر در حالت Drop قرار دهید، آن جدول را حذف می کند.

 

در منو run sql query می توانید دستورات زبان sql را اجرا کنید پس از نوشتن دستورات روی دکمه run کلیک کنید.

 

در منو آخر هم تنظیمات کلی افزونه(تنظیمات دیتابیس) نظیر آدرس محل دیتابیس، آدرس محل ذخیره فایل بکاپ، تنظیمات ایمیل بکاپ و… می باشد.

امیدواریم که این مطلب مورد توجه دوستان قرار گرفته باشد.

موفق و پیروز باشید

 

دانلود افزونه صفحه افزونه