جلسه دوم آموزش Ajax-نمونه ای جکس و ایجاد آبجکت XMLHttpRequest

جلسه دوم آموزش Ajax-نمونه ای جکس و ایجاد آبجکت XMLHttpRequest

با سلام. توی این مطلب میخوایم به دوستان عزیز سورس باران جلسه دوم آموزشی Ajax رو ارائه بدیم. که با نمونه ای جکس آشنا خواهید شد و سپس با ایجاد یک آبجکت XMLHttpRequest . از وب سایت آموزش برنامه نویسی سورس باران با شما خواهیم بود. ای جکس (Ajax)، مجموعه‌ای از استانداردها و فناوری‌های وب است که به کمک آنها می‌توان برنامه‌هایی مبتنی بر وب تولید کرد که به آسانی با کاربران تعامل داشته باشند. با استفاده از این فناوریها و با کمک انتقال تکه‌های کوچک داده و اطلاعات از رایانهٔ خادم (Server)، صفحات وب از حالت منفعل خارج می‌شوند و واکنشهایی مناسب با رویدادها انجام می‌دهند. ای‌جکس معماری جدیدی برای برنامه‌های تحت وب است، که با سرعت بسیار زیادی در حال گسترش بوده، و کمتر کاربر اینترنت است که هنوز گذرش به یکی از صفحاتی که با این معماری ساخته شده‌اند نیفتاده، و از قابلیت‌های فوق‌العاده آن بهره‌مند نشده باشد. شروع جلسه دوم آموزش Ajax-نمونه ای جکس و ایجاد آبجکت XMLHttpRequest  در ادامه مطلب…

آموزش Ajax

نمونه های ای جکس :

برای آشنایی با چگونگی کار ای جکس ، یک اپلیکیشن ای جکس کوچک را طراحی میکنیم :

 مشاهده دمو

سکشن Div برای نمایش اطلاعاتی که از سمت سرور برگشت داده میشوند استفاده شده. و دکمه موجود باعث به کار افتادن تابعی به نام loadXMLDoc(), خواهد شد.

دوستان عزیز توی قسمت بعدی به بخش Head صفحه یه <Script> اضافه کنید. بخش اسکریپت حاوی تابع LoadXMLDoc می باشد.

ایجاد یک آبجکت XMLHttpRequest در ای جکس

مهم ترین بخش ای جکس ، آبجکت XMLHttpRequest می باشد. تمامی مرورگر های مدرن از آبجکت XMLHttpRequest پشتیبانی می کنند. از آبجکت XMLHttpRequest برای تبادل داده ها با سرور پشت صحنه استفاده میشود. این به این معناست که میتوان بخش هایی از یک صفحه وب را بدون نیاز به بارگذاری مجدد صفحه ، آپدیت کرد.

ایجاد یک آبجکت XMLHttpRequest :

تمامی مروگرهای مدرن IE7 , Firefox , Chrome , Safari , Opera دارای یک آبجکت XMLHttpRequest توکار و تعبیه شده هستند.

نحوه ایجاد یک XMLHttpRequest :

نسخه های قدیمی اینترنت اکسپلور IE5 – IE6 از ActiveX Object استفاده می کنند.

 برای مدیریت و استفاده از تمامی مرورگرهای مدرن، مانند IE6 و IE5 ابتدا چک کنید که آیا بروزِر یا همان مرورگرتان از آبجکت XMLHttpRequest پشتیبانی می کنید یا خیر. اگر پشتیبانی میکند یک آبجکت XMLHttpRequest و اگر خیر، یک ActiveXObject بسازید :

 در بخش بعدی با مقوله ی ارسال درخواست به سرور اشنا خواهید شد .