آموزش راه اندازی آزمایشگاه CCNA با وایرشارک و GNS3 جلسه یازدهمReviewed by صابر بوستانی on Sep 21Rating: 5.0
آموزش راه اندازی آزمایشگاه CCNA با وایرشارک و GNS3 جلسه یازدهم

آموزش راه اندازی آزمایشگاه CCNA با وایرشارک و GNS3 جلسه یازدهم

سلام.و عرض ادب خدمت دوستان عزیز . توی این مطلب آموزش راه اندازی آزمایشگاه CCNA با وایرشارک و GNS3 جلسه یازدهم به زبان فارسی رو جهت دانلود قرار داده ایم. این دوره مربوط به آموزشهای وب سایت تخصصی شبکه cbtnugget می باشد که در این لینک میتونید دوره اصلی رو مشاهده نمایید. آموزش راه اندازی آزمایشگاه CCNA با وایرشارک و GNS3 توسط مهندس سارا میرزایی ترجمه و ارائه شده است. در این جلسه به سراغ مفهوم کلی مسیریابی ، مسیریابی ایستا و تنظیمات مربوط به مسیریابی ایستا در شبکه می پردازیم. سرفصل های این جلسه در ادامه مطلب…

جلسه یازدهم آموزش راه اندازی آزمایشگاه CCNA با وایرشارک و GNS3  :

  • مفهوم کلی مسیریابی و ارسال تکی در شبکه
  • مفهوم مسیریابی ایستا (static routing)
  • تنظیمات مربوط به مسیریابی ایستا در IOS و IOS-XR مربوط به روترهای تجاری و روترهای سری ۱۲۰۰۰ (GSR 12008)

لینک منبع : https://www.cbtnuggets.com/it-training/cisco-ccna-spngn1-640-875

ایمیل مدرس : network@sourcebaran.com

مسیریابی ایستا

مسیریابی ایستا یکی از مفاهیم پایه در روترها است که با استفاده از آن شبکه‌های ایستا و gateway آن‌ها تعریف می‌شود. در ادامه چگونگی تنظیم دستورات مسیریابی ایستا در روتر ژرف توضیح داده شده است.

 

در این دستور با استفاده از پارامترهای network و gateway مشخصات شبکه مقصد و gateway آن برای روتر تعریف می‌شود. آدرس شبکه به صورت CIDR وارد می‌شود. چنانچه gateway با فرمت A.B.C.D وارد شود، به عنوان آدرس IPv4 برایgateway در نظر گرفته شده و در غیر این صورت به عنوان نام واسط شبکه خروجی در نظر گرفته می‌شود. چنانچه نام واسط شبکه gateway برابر با null0 باشد یک مسیر بدون انتها (blackhole route) به جدول مسیریابی اضافه می‌شود. جهت حذف تنظیمات از فرمت no دستور استفاده نمایید.

مثال:

 

در اولین مثال مسیر ایستای ۱۰.۰.۰.۰/۲۴ با gateway به آدرس ۱۰.۰.۰.۲ تعریف شده است. در مثال دوم همان مسیر تعریف شده است با این تفاوت که واسط شبکه gbeth0 به عنوان gateway مشخص شده است. در مثال سوم برای شبکه ۱۰.۰.۰.۰/۲۴ یک مسیر بدون انتها تعریف شده است.

 

این دستور کاملاً مشابه دستور قبلی است با این تفاوت که در این دستور می‌توان netmask را بطور کامل وارد نمود. معادل مثال‌های دستور قبل با استفاده از این دستور عبارتند از:

 

از این دستور برای ثبت مسیر با فاصله مشخص استفاده می‌شود. جهت حذف تنظیمات از فرمت no دستور استفاده نمایید.

مثال: در زیر نمونه ای از تعریف مسیر ایستا با چندین next-hop آورده شده است.

در مثال بالا چنانچه مسیری به ۱۰.۰.۰.۲ و ۱۰.۰.۰.۳ وجود نداشته باشد ولی واسط شبکه gbeth0 قابل دسترس باشد، در این صورت آخرین مسیر به جدول مسیریابی اضافه می‌شود.