آموزش راه اندازی آزمایشگاه CCNA با وایرشارک و GNS3 جلسه دوازدهمReviewed by صابر بوستانی on Oct 9Rating: 5.0آموزش راه اندازی آزمایشگاه CCNA با وایرشارک و GNS3 جلسه دوازدهم
آموزش راه اندازی آزمایشگاه CCNA با وایرشارک و GNS3 جلسه دوازدهم

آموزش راه اندازی آزمایشگاه CCNA با وایرشارک و GNS3 جلسه دوازدهم

سلام.و عرض ادب خدمت دوستان عزیز . توی این مطلب آموزش راه اندازی آزمایشگاه CCNA با وایرشارک و GNS3 جلسه دوازدهم به زبان فارسی رو جهت دانلود قرار داده ایم. این دوره مربوط به آموزشهای وب سایت تخصصی شبکه cbtnugget می باشد که در این لینک میتونید دوره اصلی رو مشاهده نمایید. آموزش راه اندازی آزمایشگاه CCNA با وایرشارک و GNS3 توسط مهندس سارا میرزایی ترجمه و ارائه شده است. در این جلسه به سراغ مفهوم کلی مسیریابی ، مسیریابی ایستا و تنظیمات مربوط به مسیریابی ایستا در شبکه می پردازیم. سرفصل های این جلسه در ادامه مطلب…

جلسه دوازدهم آموزش راه اندازی آزمایشگاه CCNA با وایرشارک و GNS3  :

  • تنظیمات اولیه ی IOS بر روی روتر
  • معرفی سیستم عامل IOS-XR
  • بررسی و مقایسه ی سیستم عامل های IOS و IOS-XR
  • معرفی دستورات بر روی سیستم عاملIOS-XR  (commit, commit confirmed, commit replace, …)

لینک منبع : https://www.cbtnuggets.com/it-training/cisco-ccna-spngn1-640-875

ایمیل مدرس : network@sourcebaran.com

 آشنایی با سیستم عامل iOS

سیستم عاملی اختصاصی از شرکت سیسکو می باشد، که برروی تجهیزات مخابراتی این شرکت قرار دارد و از آن برای کنترل روتینگ و سوئیچینگ دستگاه ها در شبکه های بزرگ استفاده می شود. سیستم عامل IOS مجموعه کاملی از ابزارها و فرامین است که به مسئول شبکه کمک می کند تا روتر یا سوئیچ سیسکو را پیکربندی و مدیریت نماید. برای تمامی مدیران شبکه آشنایی با IOS برای مدیریت و پیکربندی دستگاه هایی نظیر روتر یا سوئیچ الزامی است. قبل از اینکه بخواهیم به مسائل آموزشی سیسکو بپردازیم , شناخت سیستم عامل سیسکو لازم است .

IOS و ضرورت استفاده از آن
یک روتر و یا سوئیچ بدون وجود یک سیستم عامل قادر به انجام وظایف خود نمی باشند(همانند یک کامپیوتر ) . شرکت سیسکو ،‌ سیستم عامل Cisco IOS را برای طیف گسترده ای از محصولات شبکه ای خود طراحی و پیاده سازی نموده است . نرم افزار فوق، جزء لاینفک در معماری نرم افزار روترهای سیسکو می باشد و همچنین به عنوان سیستم عامل در سوئیچ های Catalyst ایفای وظیفه می نماید . بدون وجود یک سیستم عامل ، سخت افزار قادر به انجام هیچگونه عملیاتی نخواهد بود.
IOS سرویس های‌ شبکه ای زیر را ارائه می نماید :
• عملیات روتینگ و سوئیچینگ
• دستیابی ایمن و مطمئن به منابع شبکه
• قابلیت توسعه و تغییر پیکربندی شبکه

 

اسم یک IOS دارای بخش های به شرح زیر می باشد

قسمت اول مدل دستگاهی می باشد که IOS را پشتیبانی می کند به عنوان مثال روتر ۳۶۴۰ یا ۳۷۲۵٫
نکته : البته برخی از IOS ها را می توان برای برخی از روترهای مشابه سیسکو استفاده کرد به عنوان مثال ممکن است یک IOS مدل ۲۸۲۱ با مدل روتر ۲۸۱۱نیز سازگار باشد. قسمت دوم : برخی توانمندی های IOS را بیان می کند به عنوان مثال entbase برگرفته از عبارت Entrerprise base می باشد در لیست زیر برخی از توانمندی ها لیست شده است.

· IPBase
· IP Services
· Advanced IP Services
· Enterprise Services
· Advanced Enterprise Services
· IPVoice
· Advanced Security
· SP Services
· Enterprise Base