آموزش دریافت و ذخیره اطلاعات کاربر در دیتابیس با بیسیک فور اندروید

آموزش دریافت و ذخیره اطلاعات کاربر در دیتابیس با بیسیک فور اندروید

با مقاله آموزش دریافت و ذخیره اطلاعات کاربر در دیتابیس با بیسیک فور اندروید از وب سایت آموزش برنامه نویسی سورس باران در خدمت شما هستیم.در این جلسه قصد داریم از دیتابیسی که در جلسه می خواهیم اطلاعات مربوط به چهار نفر شامل نام، فامیلی، نام پدر و سال تولد را در یک دیتابیس ذخیره و سپس از طریق چهار دکمه که روی هر کدام کلیک شد، اطلاعات مربوط به همان فرد به نمایش دربیاید.

آموزش دریافت و ذخیره اطلاعات کاربر در دیتابیس با بیسیک فور اندروید

در ابتدا بایستی دیتابیس و جدول آن را بسازیم.امکان ساخت دیتابیس و جداول آن از طریق دستورات زبان sql امکان پذیر است .اما جهت جلوگیری از پیچیدگی و برای راحتی کار بیشتر از نرم افزار navicat for sqlite استفاده می کنیم. شما می توانید با جستجوی نام آن در اینترنت، آن را دانلود و نصب نمایید. پس از دانلود و نصب نرم افزار navicat for sqlite، از گزینه connection، گزینه sqlite را انتخاب می کنیم. در پنجره باز شده، یک نام برای connection name انتخاب، گزینه type را بر روی new sqlite3 و در مقابل database file یک نام برای دیتابیس انتخاب و محل ذخیره آن را مشخص می کنیم. دقت نمایید که محل ذخیره حتما بایستی درون پوشه file محل ذخیره برنامه تان باشد.

پس از این مرحله، اسم connection ای که انتخاب کردید، به منوی سمت چپ نرم افزار اضافه می شود. آن را انتخاب و بر روی گزینه table کلیک راست کرده و گزینه new table را انتخاب می کنیم. در اینجا بایستی نام ستون ها و نوع آن ها را مشخص کنیم.

برای هر داده امکان انتخاب چهار نوع وجود دارد.نوع int برای اعداد صحیح، real برای اعداد اعشاری، textبرای رشته ها و متون و blobبرای ذخیره تصاویر و داده های حجیم قابل انتخاب است. در اینجا ما جدولی به نام information شامل پنج ستونid,esm,famil,namepedar,saltavalod ایجاد کرده و آن را ذخیره می کنیم. ستون id از نوع integer برای شماره سطر، ستونهای esm و famil و namepedar از نوع text و ستون saltavalod از نوع int انتخاب شده است.

حال جدول ساخته شده را باز کرده و چهار ردیف اطلاعات را همچون عکس زیر در آن وارد کرده و ذخیره می کنیم.

اکنون دیتابیس مدنظر ما ساخته شده و آماده استفاده می باشد.

آموزش استفاده از دیتابیس شده در محیط برنامه بیسیک فور اندروید

برای استفاده از دیتابیس در بیسیک فور اندروید ابتدا لازم است تیک کتابخانه sql را در لیست کتابخانه های بیسیک علامت بزنید. سپس یک متغیر از نوع sql و یک متغیر از نوع cursor تعریف می کنیم.

در ابتدا تعدادی باتون و لیبل برای نمایش اطلاعات به محیط برنامه اضافه می کنیم که برای جلوگیری از شلوغی آنها را در اینجا نمی آوریم. اما کدهای آن را در سورس برنامه می توانید مشاهده کنید. اضافه کردن ویوها با استفاده از کدنویسی و حلقه for صورت گرفته. شما می توانید این کار را از طریق محیط visual designer هم انجام دهید.

پکیج آموزش صفر تا صد برنامه نویسی اندروید به زبان فارسی ! در پکیج آموزش اندروید از مقدماتی تا پیشرفته و بصورت کاملا پروژه محور برنامه نویسی اندروید را با ابزار بسیار راحت بیسیک فور اندروید یاد خواهید گرفت.

برای استفاده از دیتابیس، بایستی فایل آن را به حافظه dirinternal گوشی منتقل کنیم. پس در ابتدا با یک شرط، چک می کنیم که در صورت نبود فایل دیتابیس، آن را به حافظه dirinternal کپی نماید.

سپس متغیر sqlمان را initialize می کنیم که در آن بایستی محل ذخیره و نام آن را مشخص کنیم.

سپس به وسیله متد ExecQuery ، و کوئری هایی که در جلسه قبل آموختیم، تمامی اطلاعات مربوط به جدول information را خوانده و برابر با متغیر نشانگری که در ابتدا تعریف کرده ایم (cur1) قرار می دهیم.

اطلاعات اکنون در cur1 ذخیره شده. با استفاده از متد position وتنظیم موقعیت cur1 و سایر متدهای cur همچون getstring یا getint و اضافه کردن نام ستون مدنظر، اطلاعات را خوانده و در لیبل نمایش می دهیم.

به عنوان مثال می خواهیم زمانی که بر روی btn0 کلیک شد، اطلاعات مربوط به سطر اول دیتابیس نمایش دهد. پس در تابع btn0_click این چنین می نویسیم.

فقط بایستی به این نکته توجه نمود که موقعیت cur.position از صفر( و نه از یک) شروع می شود و به اندازه یکی کمتر از تعداد سطرهای جدول ادامه دارد.

مشاهده لیست جلسات قبل آموزش بیسیک فور اندروید

 1. آموزش بیسیک فور اندروید – دانلود تمامی ابزارهای مورد نیاز برنامه نویسی B4A
 2. آموزش بیسیک فور اندروید – آموزش گام به گام نصب و راه اندازی JDK
 3. آموزش کامل نصب Android SDK
 4. آموزش کامل نصب بیسیک فور اندروید+دانلود نرم افزار Basic4Android
 5. آموزش نصب و کار با شبیه ساز اندروید NOX
 6. آموزش کامل اجرا مستقیم برنامه روی گوشی با B4A Bridge
 7. آموزش بیسیک فور اندروید – معرفی Activity و Layout + تغییر تم محیط بیسیک فور اندروید
 8. آموزش و کاربرد دستور Try و Catch در بیسیک فور اندروید
 9. آموزش حذف انیمیشن پیشفرض لایوت ها در بیسیک فور اندروید
 10. آموزش استفاده از اینتنت های کافه بازار در بیسیک فور اندروید
 11. آموزش کار با فونت ها در بیسیک فور اندروید
 12. آموزش کار با پروگرس بار و سفارشی سازی آن در بیسیک فور اندروید
 13. آموزش ساخت آرایه ای از ویوها در بیسیک فور اندروید
 14. آموزش ساخت برنامه روزهای هفته در بیسیک فور اندروید
 15. آموزش کار با تایمر در بیسیک فور اندروید
 16. آموزش ساخت منو اسلایدی در بیسیک فور اندروید
 17. آموزش نمایش فایل پی دی اف در بیسیک فور اندروید
 18. آموزش کار با چهار متغیر اعمال پس زمینه به ویوها در بیسیک فور اندروید
 19. ذخیره و خواندن اطلاعات در بیسیک فور اندروید
 20. آموزش کار با رشته ها در بیسیک فور اندروید
 21. آموزش دیباگ در بیسیک فور اندروید
 22. آموزش Radio Button و ساخت صفحه تنظیمات متن در بیسیک فور اندروید
 23. آموزش استفاده از فونت آیکون در بیسیک فور اندروید
 24. آموزش کار با دیتابیس آفلاین در بیسیک فور اندروید
 25. آموزش ساخت دیتابیس و جدول در بیسیک فور اندروید
 26. نمایش و استفاده از دیتابیس ساخته شده در محیط اپلیکیشن در بیسیک فور اندروید