جلسه سوم آموزش Ajax - ارسال درخواست به سرور در ای جکس

جلسه سوم آموزش Ajax – ارسال درخواست به سرور در ای جکس

سلام. توی این مطلب میخوایم به دوستان عزیز سورس باران جلسه سوم آموزشی Ajax رو ارائه بدیم. که با ارسال درخواست به سرور در ای جکس ، درخواست های Get ، درخواست های POST و یک فایل بر روی سرور آشنا خواهید شد . از وب سایت آموزش برنامه نویسی سورس باران با شما خواهیم بود. ای جکس (Ajax)، مجموعه‌ای از استانداردها و فناوری‌های وب است که به کمک آنها می‌توان برنامه‌هایی مبتنی بر وب تولید کرد که به آسانی با کاربران تعامل داشته باشند. با استفاده از این فناوریها و با کمک انتقال تکه‌های کوچک داده و اطلاعات از رایانهٔ خادم (Server)، صفحات وب از حالت منفعل خارج می‌شوند و واکنشهایی مناسب با رویدادها انجام می‌دهند. ای‌جکس معماری جدیدی برای برنامه‌های تحت وب است، که با سرعت بسیار زیادی در حال گسترش بوده، و کمتر کاربر اینترنت است که هنوز گذرش به یکی از صفحاتی که با این معماری ساخته شده‌اند نیفتاده، و از قابلیت‌های فوق‌العاده آن بهره‌مند نشده باشد. شروع جلسه سوم آموزش Ajax – ارسال درخواست به سرور در ای جکس در ادامه مطلب…

جهت مشاهده جلسه سوم آموزش Ajax – ارسال درخواست به سرور در ای جکس به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

ارسال درخواست به سرور

از آبجکت XMLHttpRequest برای تبادل داده با سرور استفاده میشود. به منظور ارسال درخواست به سرور ، از متد های Send() و Open() آبجکت XMLHttpRequest استفاده می کنیم.

 

Open (method,url,async)      

نوع درخواست و Url را تعیین می کند. و مشخص میکند آیا درخواست باید به شکل غیرهمزمان (async) مدیریت شود یا خیر.

Send(string)

درخواست را برای سرور ارسال میکند.

string : فقط برای درخواست های POST استفاده می شود.

POST یا GET ?

برای مدیریت و استفاده از تمامی مرورگرهای مدرن، مانند IE5 و IE6 ابتدا چک کنید که آیا بروزِر یا همان مرورگرتان از آبجکت XMLHttpRequest پیشتیبانی می کند یا خیر؟ اگر پیشتیبانی می کند یک آبجکت XMLHttpRequest و اگر خیر، یک ActiveXObject.

 

درخواست های Get :

دمو

در مثال بالا ممکن است با یک نتیجه cashed شده مواجه شوید. برای جلوگیری از این حالت یک ID خاص به URl اضافه کنید.

دمو

اگر مایلید که اطلاعات را توسط متد GET ارسال کنید اطلاعات را به URL اضافه کنید.

دمو

درخواست های POST :

یک درخواست POST ساده :

دمو

برای POST کردن داده ها در فرم یک HTML یک هدر HTTP توسط setRequestHeader() اضافه کنید. داده هایی را که مایل به ارسالشان هستید را در متد send() تعیین کنید.

دمو

آموزش Ajax

Url – یک فایل بر روی سرور :

پارامتر url در تابع Open() ، آدرس یک فایل بر روی سرور است.

فایل میتواند از هر نوعی مثل .txt و .Xml و یا فایل های اسکریپت نویسی سرور مانند Asp و یا Php باشد. که میتواند قبل از بازگرداندن پاسخ اقداماتی روی سرور انجام دهد.